Fst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
Modell nr.
FST400-1000
IP Rating
IP65
Certifiering
CE
Anpassad
Anpassad
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
Output Signal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Rostfritt stål
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Skyddsklass
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Transportpaket
Standard Exporting Package
Specifikation
stainless steel
Varumärke
Firstrate
Ursprung
Changsha China
HS-kod
Produktionskapacitet
50000pieces/Month
Beskrivning
Produktfunktioner
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Produktparametrar
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Output Signal 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / A
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Working temperature -40 ~ +85 ºC
Förvaringstemperatur -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Protection class IP67
Company Information
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
Våra tjänster
Pris, Paket, Service
1, Pris : EXW, FOBChangsha
2, Betalning: 100% T/T i förväg .