FST100-2004 Waterproof Cheap RS485 4-20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Sensor
Modell nr.
FST100-2004
Sensitivity
Hög
Certifiering
CE
Anpassad
Anpassad
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Working Voltage
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Transportpaket
Standard Exporting Package
Specifikation
shell
Varumärke
Firstrate
Ursprung
Changsha China
HS-kod
Produktionskapacitet
50000pieces/Month
Beskrivning
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Energiförbrukning Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / year
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Company Information
Our Certifications
Våra tjänster
Pris, Paket, Service
1, Pris : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Betalning: 100% T/T i förväg .