FST100-2004 RS485 5V 0 10V Cozir Ambient Ppm Medical Capnostat CO2 Sensor
Modell nr.
FST100-2004
Sensitivity
Hög
Certifiering
CE
Anpassad
Anpassad
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Working Voltage
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Transportpaket
Standard Exporting Package
Specifikation
shell
Varumärke
Firstrate
Ursprung
Changsha China
HS-kod
Produktionskapacitet
50000pieces/Month
Beskrivning
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Energiförbrukning Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / year
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Company Information
FST100-2004 RS485 5V 0 10V Cozir Ambient Ppm Medical Capnostat CO2 SensorAbout Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, tillverkning, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 RS485 5V 0 10V Cozir Ambient ppm Medical Capnostat co2 SensorFST100-2004 RS485 5V 0 10V Cozir Ambient Ppm Medical Capnostat CO2 SensorMore About Firstrate Company
Firstrate is committed to the research & development of international leading Microfused technology, adopts the Microfused Silicon Strain Gauge production technique ,CAN ( Controller Area Network) technology and wide temperature digital compensation data system. MEMS sensors have been recognized and highly praised by scientists and engineers from industrial automation. För närvarande, our company has declared 12 national invention patents, 30 plus utility-model patents. And have got the certificates of CMC, CE, Safety & Flame-proof certification and ROHS. FST100-2004 RS485 5V 0 10V Cozir Ambient ppm Medical Capnostat co2 Sensor
Our Certifications
Våra tjänster
Pris, Paket, Service
1, Pris : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Betalning: 100% T/T i förväg .