FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Модель №.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( мм )
300 400 500 600 700 to 1000mm
Выходной сигнал
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Rod Material
Нержавеющая сталь
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
IP Grade
IP67
Транспортный пакет
Standard Exporting Package
Технические характеристики
stainless steel
Товарный знак
Первоклассный
Источник
Чанша Китай
Код ТН ВЭД
Производственная мощность
50000штук/месяц
Описание
Особенности продукта
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( мм ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
Выходной сигнал 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Рабочий ток <70mA
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VDC
Разрешение 16-bit D / А
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000мм)
Рабочая температура -40 ~ +85 С
Temperature effect <0.007% FS / С
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Testing Material
Rod Material stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
IP Grade IP68
Информация о компании
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Our Services
Price, Упаковка, Услуга
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Оплата: 100% T/T in advance .