Fst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
Модель №.
FST400-1000
IP-рейтинг
IP65
Сертификация
CE
Индивидуальные
Индивидуальные
Testing Data
Position
Testing Range ( мм )
300 мм 400 500 600 700 800 900 1000мм
Выходной сигнал
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Нержавеющая сталь
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Транспортный пакет
Standard Exporting Package
Технические характеристики
stainless steel
Товарный знак
Первоклассный
Источник
Чанша Китай
Код ТН ВЭД
Производственная мощность
50000штук/месяц
Описание
Особенности продукта
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( мм ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Выходной сигнал 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Рабочий ток <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Разрешение 16-bit D / А
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000мм)
Working temperature -40 ~ +85 С
Temperature effect <0.007% FS / С
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Класс защиты IP67
Информация о компании
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
Our Services
Price, Упаковка, Услуга
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Оплата: 100% T/T in advance .