FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas Sensor
Модель №.
FST100-2004
Sensitivity
High
Сертификация
CE
Индивидуальные
Индивидуальные
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Протокол Modbus)
Working Voltage
12В постоянного тока 24 В постоянного тока
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Транспортный пакет
Standard Exporting Package
Технические характеристики
shell
Товарный знак
Первоклассный
Источник
Чанша Китай
Код ТН ВЭД
Производственная мощность
50000штук/месяц
Описание
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°С)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / year
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Информация о компании
FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas SensorAbout Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor Co2 Gas SensorFST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas SensorMore About Firstrate Company
Firstrate is committed to the research & development of international leading Microfused technology, adopts the Microfused Silicon Strain Gauge production technique ,CAN ( Controller Area Network) technology and wide temperature digital compensation data system. MEMS sensors have been recognized and highly praised by scientists and engineers from industrial automation. At present, our company has declared 12 national invention patents, 30 plus utility-model patents. And have got the certificates of CMC, CE, Безопасность & Flame-proof certification and ROHS. FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor Co2 Gas Sensor
Our Certifications
Our Services
Price, Упаковка, Услуга
1, Price : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Оплата: 100% T/T in advance .