FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Modelo NÃO.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( milímetros )
300 400 500 600 700 to 1000mm
Sinal de saída
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Rod Material
Aço inoxidável
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
IP Grade
IP67
Pacote de transporte
Standard Exporting Package
Especificação
aço inoxidável
Marca comercial
Firstrate
Origem
Changsha China
Código HS
Capacidade de produção
50000pieces/Month
Descrição
Product Features
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( milímetros ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
Sinal de saída 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70MA
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VDC
Resolução 16-bit D / UMA
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000milímetros)
Operating temperature -40 ~ +85 C
Temperatura de armazenamento -40 ~ +100 C
Temperature effect <0.007% FS / C
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Testing Material
Rod Material aço inoxidável
Electronic warehouse liga de alumínio
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
IP Grade IP68
Informações da empresa
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Our Services
Price, Package, Serviço
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Payment: 100% T/T in advance .