FST100-2004 High Temperature 1 Wire Ppm 4~20mA CO2 Sensor CO2 Transducer
Modelo NÃO.
FST100-2004
Sensitivity
High
Certificação
CE
Personalizado
Personalizado
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Working Voltage
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Pacote de transporte
Standard Exporting Package
Especificação
shell
Marca comercial
Firstrate
Origem
Changsha China
Código HS
Capacidade de produção
50000pieces/Month
Descrição
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / ano
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Informações da empresa
FST100-2004 High Temperature 1 Wire Ppm 4~20mA CO2 Sensor CO2 TransducerAbout Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 High Temperature 1 Wire ppm 4~20ma co2 Sensor co2 TransducerFST100-2004 High Temperature 1 Wire Ppm 4~20mA CO2 Sensor CO2 TransducerMore About Firstrate Company
Our Certifications
Our Services
Price, Package, Serviço
1, Price : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Payment: 100% T/T in advance .