Fst400-1000 Magnetostrictive Position Displacer Liquid Resistance Level Transmitter
Modelnr.
FST400-1000
IP-classificatie
IP65
Certificering
CE
Aangepast
Aangepast
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
Uitgangssignaal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Transportpakket
Standard Exporting Package
Specificatie
stainless steel
Handelsmerk
Eersteklas
Oorsprong
Changsha China
HS-code
Productiecapaciteit
50000stuks/Maand
Beschrijving
Producteigenschappen
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Productparameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Uitgangssignaal 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / A
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Werktemperatuur -40 ~ +85 ºC
Opslagtemperatuur -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Protection class IP67
Bedrijfsinformatie
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Onze diensten
Prijs, Pakket, Dienst
1, Prijs : EXW, FOBChangsha
2, Betaling: 100% T/T vooraf .