FST400-1000 4 20mA Linear Magnetostrictive Displacement Position Sensor
Modelnr.
FST400-1000
IP-classificatie
IP65
Certificering
CE
Aangepast
Aangepast
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
Uitgangssignaal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Transportpakket
Standard Exporting Package
Specificatie
stainless steel
Handelsmerk
Eersteklas
Oorsprong
Changsha China
HS-code
Productiecapaciteit
50000stuks/Maand
Beschrijving
Producteigenschappen
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Productparameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Uitgangssignaal 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / A
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Werktemperatuur -40 ~ +85 ºC
Opslagtemperatuur -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Protection class IP67
Bedrijfsinformatie
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST400-1000 4 20mA Linear Magnetostrictive Displacement Position Sensor
More About Firstrate Company
Firstrate is committed to the research & development of international leading Microfused technology, adopts the Microfused Silicon Strain Gauge production technique ,CAN ( Controller Area Network) technology and wide temperature digital compensation data system. MEMS sensors have been recognized and highly praised by scientists and engineers from industrial automation. At present, our company has declared 12 national invention patents, 30 plus utility-model patents. And have got the certificates of CMC, CE, Veiligheid & Flame-proof certification and ROHS. FST400-1000 4 20mA Linear Magnetostrictive Displacement Position SensorFST400-1000 4 20mA Linear Magnetostrictive Displacement Position Sensor
Our CertificationsFST400-1000 4 20mA Linear Magnetostrictive Displacement Position Sensor
Buying Guide
To send you detail price, please tell us the necessary info according to your practical situation.
  1. what is your application ?
  2. testing medium: water, desiel, petrol, lube oil or….. ?
  3. testing range ? ( standard 300mm, 500mm, 800mm)