FST100-2004 Waterproof Cheap RS485 4-20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Sensor
Modelnr.
FST100-2004
Sensitivity
High
Certificering
CE
Aangepast
Aangepast
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus-protocol)
Working Voltage
12V DC 24 V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Transportpakket
Standard Exporting Package
Specificatie
shell
Handelsmerk
Eersteklas
Oorsprong
Changsha China
HS-code
Productiecapaciteit
50000stuks/Maand
Beschrijving
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Stroomverbruik Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / year
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(beschikbaar) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Bedrijfsinformatie
Our Certifications
Onze diensten
Prijs, Pakket, Dienst
1, Prijs : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Betaling: 100% T/T vooraf .