Fst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
モデル番号.
FST400-1000
IP等級
IP65
認証
CE
カスタマイズされた
カスタマイズされた
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
出力信号
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
輸送パッケージ
Standard Exporting Package
仕様
stainless steel
商標
一流
中国長沙市
HSコード
生産能力
50000個/月
説明
Product Features
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
出力信号 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / あ
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
使用温度 -40 ~ +85 ℃
Storage temperature -40 ~ +100 ℃
Temperature effect <0.007% FS / ℃
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
保護クラス IP67
会社情報
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFst400-1000 Resistive Sensor Magnetic Digital Displacement Position Transducer
Our Services
Price, パッケージ, Service
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Payment: 100% 事前にT/T .