FST400-1000 Linear Measurement Low Price Magnetostrictive Displacement Sensors
モデル番号.
FST400-1000
IP等級
IP65
認証
CE
カスタマイズされた
カスタマイズされた
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
出力信号
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
輸送パッケージ
Standard Exporting Package
仕様
stainless steel
商標
一流
中国長沙市
HSコード
生産能力
50000個/月
説明
Product Features
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
出力信号 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / あ
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
使用温度 -40 ~ +85 ℃
Storage temperature -40 ~ +100 ℃
Temperature effect <0.007% FS / ℃
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
保護クラス IP67
会社情報
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1000 Linear Measurement Low Price Magnetostrictive Displacement Sensors
Buying Guide
To send you detail price, please tell us the necessary info according to your practical situation.
  1. what is your application ?
  2. testing medium: water, desiel, petrol, lube oil or….. ?
  3. testing range ? ( standard 300mm, 500mm, 800mm)