Electric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWG
モデル番号.
solar cable
Material Shape
Round Wire
Range of Application
LSOH
認証
UL, RoHS, En 50618, TUV 2pfg PV1f
ブランド
Rneda
標準.
UL 4703, TUV 1169, En 50618
証明書.
UL TUV
Cross Section
12AWG to 1000kcmil
Core
Single
Insulated Color
Red, Blue Black
Price
Direct Factory Price
Product Type
Solar PV Cable
Characteristic
-40 Degree, UV Resistant, VW-1
Market
北米
Conductor
AA8000, Bare Copper, Tinned Copper
輸送パッケージ
Flexible or Drum Packing
仕様
1.5-240, 12AWG-1000KCMIL
商標
RNEDA
中国
HSコード
生産能力
1000000meter Per Month
説明
PV wire is rated 600, 1000 or 2000 V, and is suitable for ac and dc systems. This wire is rated 90, 105, 125 or 150°C dry and 90°C wet. PV wire employs 12 AWG – 2000 kcmil stranded aluminum or copper-clad aluminum, or18 AWG – 2000 kcmil stranded copper, tinned copper conductors.
応用:
UL Type PV (Photovoltaic) UL 4703, 600V, -40°C to 90°C
Single-Conductor: 2kV • Rated 90°C • RHH/RHW-2 • CSA 1kV RPV-90
製品説明:
Single conductor, insulated and non-integrally jacketed, sunlight resistant, photovoltaic wire rated for 90°C wet or dry, 600V for interconnection wiring of grounded and ungrounded photovoltaic power systems as described in Section 630.31 (And other applicable parts of the National Electric Code (NEC), NFPA 70). Ratings only apply to certain gauge sizes.
Electrical Characteristics:
Maximum Operating Voltage: 600 VRMS (UL PV)
Physical Characteristics:
Temperature Rating: -40°C to 90°C
Conductor AWG: 12 に 2000 AWG
Conductor Material: Soft Annealed tinned stranded copper, per ASTM B-33 and EN 60228
Separator: Paper Tape
–分. Bend Radius: 8x Diameter
Physical Characteristics (contd.):
Applicable Specifications:
UL Type PV (overall) UL 4703 USE-2 Rated (14 AWG & Larger 600V)
UL Type RHW-2 (90°C wet) (14 AWG & Larger per UL)
ROHS Compliant CE
Flame Resistance: VW-1
Part 2: EN50618 tinned copper conductor 4mm 6mm 10mm pv1f PV solar cable
1. Rating Voltage:
AC 600/1000V, DC1000/1800V Temperature:-40°C– 125°C
2. 材料:
(1)Conductor: Tinned annealed copper
(2)Insulation:125°C XLPO, black
(3)Jacket:125°C XLPO, black or red
3 応用:
4 General characteristic
1. Double insulation, electron beam cross-linked
2. Excellent resistance to UV, water, ozone, fluids, salt, general Weathering
3. Excellent resistance to abrasion
4.Halogen-free, flame retardant, low toxicity
5. Excellent flexibility and stripping performance
6. High current carrying capacity
7. TUV and UL approved
仕様:
Cross
Section
(mm²)
Conductor
Construction
(n/mm)
Stranded
OD.(mm)
Insulation
Min.Wall
Thickness(mm)
Sheath
Min.Wall
Thickness(mm)
Cable
OD.(mm)
Max.Resistance
AT20°C
(Ω/km)
Current
Arrange
Capacity AT
60°C(あ)
1.5mm²
30/0.25
1.58
2.5mm²
50/0.25
2.02
4mm²
2.60
6mm²
3.42
10mm²
4.56
16mm²
5.60
25mm²
6.95
35mm²
8.74
Electric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWGElectric UL4703 Listed/TUV/RoHS H1z2z2K UV Resistant DC 4mm 6mm PV/PV1f Wire for Mc4 Solar Panel DC Cable 10AWG/12AWG