FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Modèle NON.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( millimètre )
300 400 500 600 700 to 1000mm
Signal de sortie
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Rod Material
Acier inoxydable
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
Catégorie IP
IP67
Forfait transport
Standard Exporting Package
spécification
stainless steel
Marque déposée
Premier ordre
Origine
Changsha Chine
Code SH
Capacité de production
50000pièces/mois
La description
caractéristiques du produit
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( millimètre ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
Signal de sortie 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mame
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VDC
Resolution 16-bit D / UN
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000millimètre)
Operating temperature -40 ~ +85 C
Température de stockage -40 ~ +100 C
Temperature effect <0.007% FS / C
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Testing Material
Rod Material stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
Catégorie IP IP68
Informations sur la société
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Our Services
Price, Emballer, Service
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Paiement: 100% T/T à l'avance .