FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas Sensor
Modèle NON.
FST100-2004
Sensibilité
High
Certificat
CE
Personnalisé
Personnalisé
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Protocole Modbus)
Working Voltage
12V CC 24 V CC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Forfait transport
Standard Exporting Package
spécification
shell
Marque déposée
Premier ordre
Origine
Changsha Chine
Code SH
Capacité de production
50000pièces/mois
La description
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / an
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(disponible) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Informations sur la société
FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas SensorAbout Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor Co2 Gas SensorFST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor CO2 Gas SensorMore About Firstrate Company
Firstrate is committed to the research & development of international leading Microfused technology, adopts the Microfused Silicon Strain Gauge production technique ,CAN ( Controller Area Network) technology and wide temperature digital compensation data system. MEMS sensors have been recognized and highly praised by scientists and engineers from industrial automation. At present, our company has declared 12 national invention patents, 30 plus utility-model patents. And have got the certificates of CMC, CE, Safety & Flame-proof certification and ROHS. FST100-2004 Cheap 24V DC RS485 4 20mA Carbon Dioxide Monitor Co2 Gas Sensor
Our Certifications
Our Services
Price, Emballer, Service
1, Price : EXW, GOUSSET, CFR Changsha
2, Paiement: 100% T/T à l'avance .