FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
N º de Modelo.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( milímetro )
300 400 500 600 700 to 1000mm
Señal de salida
4~ 20 mA
Voltaje de suministro
24VCC
Rod Material
Acero inoxidable
Electronic Warehouse
Aleación de aluminio
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
IP Grade
IP67
Paquete de transporte
Standard Exporting Package
Especificación
acero inoxidable
Marca comercial
Firstrate
Origen
Changsha China
Código hs
Capacidad de producción
50000pieces/Month
Descripción
Características del producto
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Oh)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
Parametros del producto
Testing Data Position
Testing Range ( milímetro ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
Señal de salida 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Oh)
Tensión de alimentación 24VCC (-15% ~ + 20%)
Corriente de trabajo <70mamá
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VCC
Resolución 16-bit D / A
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000milímetro)
Temperatura de funcionamiento -40 ~ +85 ºC
Temperatura de almacenamiento -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Testing Material
Rod Material acero inoxidable
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
IP Grade IP68
Información de la empresa
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Nuestros servicios
Precio, Paquete, Service
1, Precio : EXW, FOBChangsha
2, Pago: 100% T/T in advance .