FST100-2004 0-5000ppm Greenhouse Carbon Dioxide Sensor CO2 Measuring Instrument
N º de Modelo.
FST100-2004
Sensitivity
High
Certificación
ESTA
personalizado
personalizado
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Voltaje de trabajo
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Paquete de transporte
Standard Exporting Package
Especificación
shell
Marca comercial
Firstrate
Origen
Changsha China
Código hs
Capacidad de producción
50000pieces/Month
Descripción
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Voltaje de trabajo 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25ºC)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / año
Tiempo de respuesta ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Información de la empresa
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 Greenhouse Low Price co2-sensor RS485 5V cozir ndir co2 sensorFST100-2004 0-5000ppm Greenhouse Carbon Dioxide Sensor CO2 Measuring Instrument
More About Firstrate Company
Firstrate is committed to the research & development of international leading Microfused technology, adopts the Microfused Silicon Strain Gauge production technique ,CAN ( Controller Area Network) technology and wide temperature digital compensation data system. MEMS sensors have been recognized and highly praised by scientists and engineers from industrial automation. Actualmente, our company has declared 12 national invention patents, 30 plus utility-model patents. And have got the certificates of CMC, ESTA, Seguridad & Flame-proof certification and ROHS. FST100-2004 Greenhouse Low Price co2-sensor RS485 5V cozir ndir co2 sensor
Our Certifications
Nuestros servicios
Precio, Paquete, Service
1, Precio : EXW, ENGAÑAR, CFR Changsha
2, Pago: 100% T/T in advance .