FST400-1000 Aluminum Shell Magnetostrictive position level Sensor transducer
Αριθμός Μοντέλου.
FST400-1000
IP Rating
IP65
Πιστοποίηση
CE
Προσαρμοσμένο
Προσαρμοσμένο
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
Output Signal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Πακέτο μεταφοράς
Standard Exporting Package
Προσδιορισμός
stainless steel
Εμπορικό σήμα
Firstrate
Προέλευση
Changsha China
Κωδικός HS
Παραγωγική ικανότητα
50000pieces/Month
Περιγραφή
Product Features
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Παράμετροι προϊόντος
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Output Signal 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / ΕΝΑ
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Working temperature -40 ~ +85 ºC
Θερμοκρασία αποθήκευσης -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Κατηγορία προστασίας IP67
Company Information
About Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1000 Aluminum Shell Magnetostrictive position level Sensor transducer
Buying Guide
To send you detail price, please tell us the necessary info according to your practical situation.
  1. what is your application ?
  2. testing medium: water, desiel, petrol, lube oil or….. ?
  3. testing range ? ( standard 300mm, 500mm, 800mm)