FST100-2004 24V 12V DC Analog Co2sensor 0 5V 0 10V 4-20 Ma CO2 Smart Sensor
Αριθμός Μοντέλου.
FST100-2004
Sensitivity
Ψηλά
Πιστοποίηση
CE
Προσαρμοσμένο
Προσαρμοσμένο
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Τάση λειτουργίας
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Πακέτο μεταφοράς
Standard Exporting Package
Προσδιορισμός
shell
Εμπορικό σήμα
Firstrate
Προέλευση
Changsha China
Κωδικός HS
Παραγωγική ικανότητα
50000pieces/Month
Περιγραφή
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Τάση λειτουργίας 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / year
Response time ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Company Information
FST100-2004 24V 12V DC Analog Co2sensor 0 5V 0 10V 4-20 Ma CO2 Smart SensorAbout Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd is a high-tech joint venture specialized in researching, manufacturing, and sales of sensors and transmitters. Our products include Pressure sensors and Transmitters, Temperature sensors and transmitters, Liquid-level sensors and Transmitters, Wind Speed & Direction sensor, and Intelligent Control Instruments. They are widely used in the field of aviation & aerospace, national defense & military project, engineering machinery, railway & urban railway system, automotive electronics system, HVAC, air compressor, textile, petrochemical, coal mines and other industrial automation control. FST100-2004 24v 12v dc Analog co2sensor 0 5v 0 10v 4-20 ma co2 Smart SensorFST100-2004 24V 12V DC Analog Co2sensor 0 5V 0 10V 4-20 Ma CO2 Smart SensorMore About Firstrate Company
Our Certifications
Our Services
Price, Package, Service
1, Price : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Payment: 100% T/T in advance .