FST100-2004 Cheap RS485 4-20mA Carbon Dioxide Meter CO2 Sensor Transmitter
Modell Nr.
FST100-2004
Sensitivity
High
Zertifizierung
DAS
Angepasst
Angepasst
Testing Range
Carbon Dioxide Concentration 0-5000ppm
Analog Signal Output
4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal Output
RS485 Output (Modbus Protocol)
Arbeitsspannung
12V DC 24V DC
Electrical Connection
Direct Lead
Accuracy
CO2 Concentration 40ppm
Transportpaket
Standard Exporting Package
Spezifikation
shell
Warenzeichen
Firstrate
Herkunft
Changsha China
HS-Code
Produktionskapazität
50000pieces/Month
Beschreibung
Standard Range
Testing Range: Carbon dioxide concentration 0-2000ppm 0-5000ppm
Technical Index
Analog Signal output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
Digital Signal output RS485 output (Modbus protocol)
Arbeitsspannung 10-30VDC Note: 0-10VDC output (limited to 24VDC power supply)
Power consumption Analog signal (voltage/current maximum power consumtion 1.2w)
Digital signal masimum power consumption 0.4w
Accuracy CO2 concentration ±40ppm +3%FS (25°C)
Working Environment -20-+60°C 0%RH-80%RH
Long term stability ≤30 ppm / Jahr
Ansprechzeit ≤10 (1m/s wind speed)
Preheat time 2min(available) 10min(Maximum accuracy)
Digital output: Device address 1-255 can be set, the default is 1
Device baud rate 2400 4800 9600 for option
Byte format 8 bit data bit, 1 stop position, no parity
Electrical connection Direct Lead
Company Information
Our Certifications
Unsere Dienstleistungen
Preis, Paket, Service
1, Preis : EXW, FOB, CFR Changsha
2, Zahlung: 100% T/T in advance .