FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Model nr.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 400 500 600 700 to 1000mm
Udgangssignal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Rod Material
Rustfrit stål
Electronic Warehouse
Aluminiumslegering
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
IP Grade
IP67
Transportpakke
Standard Exporting Package
Specifikation
stainless steel
Varemærke
Firstrate
Oprindelse
Changsha China
HS kode
Produktionskapacitet
50000pieces/Month
Beskrivelse
produktegenskaber
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
Udgangssignal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500Ω)
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VDC
Resolution 16-bit D / EN
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Operating temperature -40 ~ +85 ºC
Storage temperature -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Testing Material
Rod Material stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
IP Grade IP68
Virksomhedsoplysninger
Om Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
Vores tjenester
Price, Pakke, Service
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Betaling: 100% T/T in advance .