Fst400-1000 Magnetostrictive Position Displacer Liquid Resistance Level Transmitter
Model nr.
FST400-1000
IP Rating
IP65
Certificering
CE
Tilpasset
Tilpasset
Testing Data
Position
Testing Range ( mm )
300 mm 400 500 600 700 800 900 1000mm
Udgangssignal
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Material Rod
Rustfrit stål
Electronic Warehouse
Aluminiumslegering
Position Magnetic Ring
Magnetic Ring
Installation Form
M18*1.5 Screw Thread
Protection Class
IP67
Electrical Interface
Straight out of The Cable
Transportpakke
Standard Exporting Package
Specifikation
stainless steel
Varemærke
Firstrate
Oprindelse
Changsha China
HS kode
Produktionskapacitet
50000pieces/Month
Beskrivelse
produktegenskaber
♦ Rugged and reliable edge, oil and corrosion resistant
♦ Linear measurement, absolute value output
♦ LED lamp diagnostic function
♦ High accuracy, high Resolution
♦ modular and generalized design, easy to maintain
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Low energy consumption, low temperature drift
Applicable Scope
♦ hydraulic control system, metallurgical equipment, wind power generation
♦ engineering machinery, rubber machinery
♦ port machinery, injection molding machine
♦ hydroelectric power stations, solar power plants, real-time monitoring of the reflection angle
♦ flight simulator
Product Parameters
Testing Data Position
Testing Range ( mm ) 300,400,500,600,700,800,900,1000
Udgangssignal 4~20mA
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
Working current <70mA
Polarity protection Overpressure protection up to -30VDC
Maximum 33VDC
Resolution 16-bit D / EN
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.05% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Operating temperature analog signal 0.5mS (travel <1000mm)
Working temperature -40 ~ +85 ºC
Storage temperature -40 ~ +100 ºC
Temperature effect <0.007% FS / ºC
Humidity and dew point humidity 90% RH, no condensation
Fault indication LED diagnosis function
Material rod stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring Magnetic ring
Installation form M18*1.5 screw thread
Electrical interface straight out of the cable
Protection class IP67
Virksomhedsoplysninger
Om Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Vores tjenester
Price, Pakke, Service
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, Betaling: 100% T/T in advance .