FST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
نموذج رقم.
FST400-1100
Testing Data
Position
Testing Range ( مم )
300 400 500 600 700 to 1000mm
إشارة الإخراج
4~20mA
Supply Voltage
24VDC
Rod Material
Stainless Steel
Electronic Warehouse
Aluminum Alloy
Pressure Port
M18*1.5
Electrical Connection
Direct Lead
IP Grade
IP67
حزمة النقل
Standard Exporting Package
تخصيص
stainless steel
علامة تجارية
الدرجة الأولى
أصل
تشانغشا الصين
رمز النظام المنسق
السعة الإنتاجية
50000قطع / شهر
وصف
ميزات المنتج
♦ Solid and firm, industrial magnetostrictive displacement sensor
♦ Linear measurement, absolute value output, reliability
♦ Noncontact measurement, no abrasion
♦ Analog output signal 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500أوه)
♦ IP grade IP68
♦ Double magnet position measurement
Applicable Scope
♦ Metallurgical equipment, wind power generation
♦ Engineering machinery, rubber machinery
♦ Port Machinery, injection molding machine
♦ New energy
معلمات المنتج
Testing Data Position
Testing Range ( مم ) 300mm 400mm 500mm 600mm 700mm 800mm 900mm 1000mm
إشارة الإخراج 4~20mA 20~4mA(Minimum /Max load: 0/500أوه)
Supply voltage 24VDC (-15% ~ + 20%)
العمل الحالي <70أماه
Polarity protection Over-load protection up to -30VDC
Maximum pressure protection 33VDC
Resolution 16-bit D / أ
Nonlinearity ± 0.1% FS ± 0.3% FS
Repeatability ± 0.008% FS
Update time Analog signal 0.5mS (travel <1000مم)
درجة حرارة التشغيل -40 ~ +85 درجة مئوية
Temperature effect <0.007% FS / درجة مئوية
Humidity and dew point humidity 90% ر.س, no condensation
Testing Material
Rod Material stainless steel
Electronic warehouse aluminum alloy
Rod pressure ≤ 34MPa
Position Magnetic Ring magnetic ring
Pressure port screw thread
Electrical connection direct lead
IP Grade IP68
معلومات الشركة
حول Hunan Firstrate Sensor Co.,ltd
More About Firstrate Company
Our CertificationsFST400-1100 Waterproof Linear Transducer Position Sensor for Hydraulic Cylinder
خدماتنا
Price, صفقة, Service
1, Price : EXW, FOBChangsha
2, دفع: 100% تي / تي مقدما .